İTTİFAK

Alanya bazında da AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mevcut Başkan MHP'li Adem Murat Yücel'i Alanya Belediyesi Başkanı olarak açıklarken, Antalya Büyükşehir'de ise AK Parti'li mevcut Başkan Menderes Türel'i açıklarken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti'de ittifakı devam ettirerek, Alanya'da Abdullah Sönmez, Antalya'da ise Muhittin Böcek'i ortak aday olarak destekleme kararı aldılar. Resmi açıklamalar geçtiğimiz günlerde yapılırken, Alanyalı seçmen işin boyutunu haftalar öncesinden biliyor ve bu minvalde konuşmalar yapıyordu. 

Peki seçmene dayatılan bu ortak adaylık seçimi, seçmen tarafından nasıl tepki görüyor. Belli kesimler tabanda, İyi Parti'nin bu tercihden memnun olduğu, diğer partilerin ise rahatsızlık duyduğu konuşmaları yapıyor. Özellikle Ak Parti seçmeninin ve CHP seçmeninin aday çıkarılmamasından oldukça rahatsız olduğu söylemleri dile getiriliyor. Hal böyle olunca tüm siyasi partiler, adaylık açıklaması yapan Bağımsız Adaylar, Alaaddin Çakır, Anastasia (ANASTASYA) Çetinkaya ve İbrahim Akdağ'ın ne kadar oy alacağı ve seçimlere yapacağı etki üzerine konuşmaları yüksek sesle dillendirmeye başladılar. Bir kesim Çakır'ın Abdullah Sönmez'in oylarını böleceğini söylerken, bir kesim ise Adem Başkan'ın bu süreçten zarar göreceğini savunuyor. Diğer adaylardan İbrahim Akdağ'ın meclis üyeliği kapma adına aday olduğu konuşulsa da, Akdağ açıkladığı projeler ile farklı bir ses getirmeye başladı. Seçimde gözler ise 'Değişim Sende' diyerek yola çıkan Kadın Aday Anastasia'ya çevrilmiş durumda. Bir anda tüm dünyada ses getiren bu hanımefendi, projeleri ile sokakları arşınlarken, ne yapacağı, ne oy alacağını kestiremeyen her iki cephenin  de hesaplarını alt üst etmeye yetti. Kaç oy alacağı, kimden oy çalacağı belli olmayan Anastasia, kulislerde en çok konuşulan isim olmayı da başardı. Son günlerde sosyal medya üzerinde de Anastasia Çetinkaya üzerinden yapılan siyasi paylaşımların çoğalması da bu tezimi destekler düzeyde bir ip ucu durumunda. 

Her şeye rağmen kazanması muhtemel denen Adem Murat Yücel ve Abdullah Sönmez'in rahat tavırları da dikkat çekiyor. Her iki başkan adayı çalışmalarında rahat tavırlar sergilemesine rağmen, kulislerde diğer adaylar üzerinden hesaplar yapıldığı da konuşulmaya devam ediyor. Adaylar arasında en zayıf halkanın kim olduğu belli değilken, hesaplar ne üzerine yapılıyor, ben de bazıları kadar merak ediyorum açıkçası. Şimdi işin bir diğer tarafı ise söyle, Anastasia Çetinkaya her hangi bir teklife açık olmadığını, kendisine inanan insanları yarı yolda bırakmayacağını ve hiç bir siyasi parti listesinden meclis adaylığı ile başkan adaylığından çekilmeyeceğini açıkladı. Diğer iki adayın gelecek liste teklifine verecekleri cevap hakkında çeşitli varsayımlar var, ama şu an için yapılan bir teklif yada bir düşünce olmadığı da açık. O nedenle önümüzde ki günlerde İbrahim Akdağ ve Alaaddin Çakır'ın gelebilecek, yada sessiz ve derinden gelen teklifler varsa bunlara nasıl tepki verileceği merak konusu.

Yani işin özü şu, genel seçimlerde bir çok kesim tarafından desteklenen 'İTTİFAK' çalışmaları, yerel seçimler de nasıl bir tepki alacak, tepki oyları seçimin kaderini nasıl belirleyecek, yada evdeki hesap çarşıya uymayıp, 'Bağımsız' bir başkan mı çıkacak. Şimdilik bunları konuşmak için erken, ilerleyen günlerde bu konu daha çok su götürür o çok aç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ayhan Çetinkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Eko Akdeniz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Eko Akdeniz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (553) 067 60 76
Reklam bilgi