İslam'ın düşmanı: Hurafeler

İnsanların dönüm noktaları vardır. Bu genellikle anlatılamaz, bilakis sadece yaşanır. Bazen kelimeler yetersiz kalır.

Anlatmaya çalıştığım, benim için bir dönüm noktası. Oysa anlatmaya azmettiğim bu durumun özü ki, her ne kadar başarılı olacağımı sizin takdirinize bırakıyorum;  benim şu aralar kelimeler ile ifade etmeye cümlelerin yetmediği bir zaman diliminde yaşadığım.

Sanırım merak ettiniz…

Bunca güzel kelimeyi boğazıma düğümleyen, otuz dokuz yıllık hayatımda nefes aldığımı hissettiğim sebep, Sevgili Üstad Ahmed Hulusi.

Dedim ya, insanların dönüm noktaları vardır diye ve bu dönüm noktasında yazdıklarıyla düşünce dünyama yön verdi diye; işte Ahmed Hulusi’nin kaleminden ve ilminden dökülenlerle tanışmamdan itibaren, şu ana kadar yaşadığım ve bildiğim birçok manevi(!) duygunun aslında birer hurafeden mütevellit olduğuydu.

Biliyorsunuz ki hurafelerin dinimizce günah olduğu herkesin malumu. Fakat buna rağmen aslında tam olarak bilmediğimiz ya da anlayamadığımız kulaktan dolma bilgiler ile yaşadığımız İslamiyet’tin, dönemsel olarak değişime uğradığı da bir gerçek. Yazılan her kitapta birbirinden yer alan farklı yorumlar, anlaşılması basit olan İslam inancını, oldukça zor ve içinden çıkılması güç bir inanç sistemine dönüştürüyor. Bunun sebebi ise bu hurafeleri İslam dinine taşıyanların, bir noktada Mekkeli müşrikler gibi davranarak, babalarının dininden vazgeçememe fikri. Kaldı geleneksel İslam adıyla Müslümanlara dayatılan birçok davranışın, aslında İslam’a hizmet etmesinden çok, aksine zarar vermesi, Müslüman hayatının en büyük açmazlarından biri olarak hayatımızda yer ediniyor.

İşte bu noktada, birbirinden farklı anlatımlar içeren birçok kitaptan sıyrılıp farklılığı olan ve kelimesi kelimesine peygamber efendimiz Hz Muhammed’e (SAV) inen kitaplar kadar gerçek kitaplar arayışına yöneldim. İnsanın uhrevi hayatındaki olumlu ya da olumsuz düşüncelere müdahale etmeden yol gösteren bir anlatımın gerekliliği fikri zihnimi ele geçirdi. Bu türden kitaplarda anlatılanların dışında farklı olan ve farklı olduğu kadar gerçekçi olan bir yazarla tanıştım.

Sevgili Ahmed Hulusi’nin kaleme aldığı ve sadece gerçekleri anlatan tüm kitaplarda gerçeği en yalın hali ile anlatan, yorumları ile aydınlatan bir yazar görmedim.

Hayatım boyunca hurafe ya da gerçek ayrımı yapmama müsaade edilmemesi belki de bu çıkışımın mihenk taşı oldu. Her yaştan Müslümanın büyük bir dikkatle okuyacağı kitaplardan edindiğim izlenim, bizlere dayatılan İslam’ın aslında baştan sona mantık ve vicdan dini olduğu ve Müslüman’ın en büyük yardımcısının Kuran-ı Kerim olduğuydu.  

İşte okurken büyük keyif aldığım, çevremde tanıdığım herkese tavsiye ettiğim ve her zaman da tavsiye edeceğim tek yazar Ahmed Hulusi’ye buradan en derin selamlarımı gönderiyorum.

İnanç dünyamızın aydınlanmasına verdiği katkılardan dolayı, hem benim hem de okuyucuları adına gönderiyorum bu selamı.

Ahmed Hulusi’yi tanımama vesile olan sevgili arkadaşım Avukat Zekiye Seylan'a da ayrıca teşekkürler ve gönülden selamlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eşref Kahvecioglu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Eko Akdeniz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Eko Akdeniz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (553) 067 60 76
Reklam bilgi