Okul Öncesi Eğitiminde Farklı Yaklaşımlar

Uğur Okulları, Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle Türkiye genelinde Antalya'da 'Okul Öncesi Eğitimde Farklı Yaklaşımlar Sempozyumu' gerçekleştirildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Uğur Okulları, Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle Türkiye genelinde Antalya'da ' Okul Öncesi Eğitimde Farklı Yaklaşımlar Sempozyumu' gerçekleştirildi.

Uğur Okulları'nın bu yıl 3 ilde gerçekleştirdiği ve sonuncusu Antalya Çallı Kampüsünde gerçekleştirilen 'Okul Öncesi Eğitimde Farklı Yaklaşımlar Sempozyumu'na Bahçeşehir Üniversitesi akademisyenleri ve Uğur Okulları akademik kadrosu katıldı. Sempozyumda devlet okulları ile özel okullarda görev yapan okul öncesi öğretmenlerine, bu kademelerdeki farklı yaklaşımları ve okul öncesi eğitimin önemini aktarıldı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Uğur Okulları Eğitimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nil Çiçek, okul öncesi ve ilkokul eğitimlerinde tüm öğretmenlerin, öğrencileri için daha iyi bir gelecek hazırlamaları amacıyla bu konferansı düzenlediklerine söyledi.

YETENEKLER ÖNEMLİ

Nil Çiçek, "Okul öncesine yapılan yatırımın, geleceğe yapılan en önemli yatırımlardan biri olduğuna inanıyoruz. Biz de bu nedenle okul öncesi eğitimi önemsediğimiz için öğretmenlerimize farklı bakış açılarını anlatabilmek amacıyla burada bulunuyoruz. Okul öncesi eğitimde çocuk dostu okul ortamlarına çok önem veriyoruz. Bu kapsamda yaşa uygun eğitim programlar hazırlıyoruz. Öğretmenlerime hizmet içi eğitimler veriyoruz. Okul öncesi eğitimin yaşam kalitesine etkilerinin farkında olan bir kurum olarak 4 yaşından itibaren kodlama-robotik-erken çocukta felsefe gibi dünya genelinde geçerliliği de olan eğitimler uyguluyoruz. Ayrıca fiziki ortamın öğrenmeye olan etkisine de inanıyor ve tüm ortamlarımızı buna göre oluşturuyoruz. Çocuk dostu okullarımızda müfredatımız ve fiziki ortam öğrencilerimizin gelişimlerini destekleyici yöndedir. Her çocuk bizim için bir birey, onların talepleri ve yetenekleri bizim için çok önemli" diye konuştu.

ÇOCUKLARIN SOSYAL GELİŞİMİ ÖNEMLİ

Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Önder ise okul öncesi eğitimin gelişmiş ülkelerde çoktan kabul edildiğini söyledi. Prof. Dr. Önder, "Bu konuda önemli ilerlemeler kaydedilmiş. Ülkemizde de son yıllarda okul öncesi eğitim oldukça önem kazandı. Hem eğitimciler hem de anne babalar bu eğitimin farkına vardılar. Günümüzde çocuklara kazandırılması gereken hem bilgiler hem de beceriler açısından erken eğitime alınmalarında yarar var. Biz bu yaşlardaki çocukların gelişimleriyle daha çok ilgiliyiz. Çocukların zihinsel gelişimleri kadar sosyal gelişimleri de önemli. Arkadaşlık ilişkileri kurmayı öğrenmeleri, sırasını beklemeyi öğrenmeleri gibi konular büyük önem taşıyor. O yüzden çocukların erken eğitime alınmasında yarar var" dedi.

FARKLI EĞİLİMLER ELE ALINDI

Sempozyum programında Eğitim Bilimleri Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Seda Saraç ise okul öncesi eğitiminde Montessori, Waldorf, Reggio Emilia gibi farklı eğitim yaklaşımlarını ele aldı. Program kapsamında öğretmenler, atölye çalışmalarına da katıldı.

15 Mayıs 2019 DHA Antalya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Eko Akdeniz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Eko Akdeniz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (553) 067 60 76
Reklam bilgi